2 féléves tárgy (kötelezõ a sávot felvett hallgatók számára)
óraszám: 2+0 (mindkét félévben)
számonkérés: kollokvium, (a kollokvium megkezdésének feltétele a félév során kiadott feladatok megoldásainak bemutatása)
elõismeretek: Formális nyelvek és automaták, Párhuzamos programozás alapjai
Az elõadás célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek a párhuzamos viselkedés algebrai eszközökkel, ill. Petri hálókkal történõ lerásának elméletébe és megismerkedjenek ezen modellekre épülõ gyakorlati eszközök alkalmazásának lehetõségeivel.
A tárgy tematikájában központi fogalomak: folyamat, számítási folyamat, párhuzamosság, mûveletek folyamatokkal, folyamatok kompozíciója.
Elsõ félévben a Petri hálók elmélete szerepel részletesebben, sok modellezési példával. A viselkedési és strukturális tulajdonságok mellett analizálási módszerekkel és nevezetesebb részosztályokkal, ezek egymáshoz való viszonyával foglalkozunk. Az elevenségre, biztonságosságra, elérhetõségre vonatkozó kritériumokat kimondó tételek mellett ezeket a tulajdonságokat megõrzõ transzformációkat vezetünk be. Megismerjük egy Petri-háló alapú programfejlesztõ eszkõz fogalomrendszerét és példalkalmazásokat készítûnk az eszkõz segtítségével.
A második félév anyaga az algebrai modellek fogalomrendszerét mutatja be egy kiválasztott modellen keresztül, illetve általában vizsgáljuk processzalgebrai modellek tulajdonságait. A folytamatokat azok történeteivel lehet jellemezni. A folyamtok szemantikai lerását megadjuk leíró, mûveleti és axiomatikus formában, vizsgáljuk ezek egymáshoz való viszonyát.